تهران، بهشتی، میدان تختی
شنبه - پنجشنبه 9.00 - 17.00

نقاشی چینی و بررسی سبک های محبوب نقاشی چینی

نقاشی چینی
چکیده این مطلب:

هنر نقاشی در چین یکی از قدیمی ترین هنر های ثبت شده در جهان است. نقاشی سنتی در کشور چین به عنوان هنر “گوچی” شناخته ….

نویسنده: منتشر شده در: 15 جولای 2023 3,657 بازدید

نقاشی چینی

نقاشی چینی یک شکل هنری سنتی است که تاریخچه آن بیش از 3000 سال است. نقاشی چینی اغلب با استفاده از جوهر سیاه بر روی کاغذ انجام می شود و شامل طیف گسترده ای از سبک ها و تکنیک ها است. نقاشی چینی با فلسفه و ادبیات چینی در هم آمیخته است و معمولا برای بیان مفاهیم زیبایی، صلح و هماهنگی استفاده می شود. نقاشی چینی یک شکل هنری زیبا و پیچیده است که قرن هاست که مورد توجه هنرمندان و فیلسوفان قرار گرفته است. برخی از سبک های محبوب نقاشی چینی عبارتند از:

 • نقاشی منظره: نقاشی منظره یکی از محبوب ترین سبک های نقاشی چینی است و اغلب شامل مناظر طبیعی مانند کوه ها، رودخانه ها و درختان است.
 • نقاشی پرندگان و گل ها: نقاشی پرندگان و گل ها یکی دیگر از سبک های محبوب نقاشی چینی است و اغلب شامل پرندگان، گل ها و سایر موجودات زنده است.
 • نقاشی حیوانات: نقاشی حیوانات شامل حیوانات مختلف مانند اژدها، ببرها و خرگوش ها است.
 • نقاشی چهره: نقاشی چهره شامل نقاشی چهره های انسان است.
 • نقاشی مناظر شهری: نقاشی مناظر شهری شامل نقاشی شهرها و ساختمان ها است.

هنر نقاشی چینی یکی از قدیمی‌ترین هنرهای ثبت شده در جهان است. نقاشی سنتی چینی به عنوان هنر “گوچی” شناخته می شود. هنر نقاشی، یکی از آثار ملی و بومی مشرق زمین است. در سال های اخیر، هنر نقاشی شرقی با سبک های غربی در هم آمیخته شده و به عنوان نقاشی مدرن در کشور چین به اجرا در می آید.

نقاشی چینی

نقاشی چینی

نقاشی سنتی در کشور چین، همان تکنیک هایی است که با استفاده از قلم مو و رنگ در جوهر سیاه یا رنگدانه های رنگی به صورت خوشنویسی انجام می شده است. خوشنویسی و هنر نقاشی در چین بر روی کاغذ مخصوص و ابریشم اجرا می شد؛ سپس، پس از پایان کار نتیجه ها یا آثار هنری که تولید شده بودند به عنوان آویز یا صنایع دستی در محلی قرار داده می‌شد یا به فروش میرفت.  هم اکنون هنر نقاشی چینی یکی از بهترین سوغات چین این سرزمین است که توریست ها و گردشگران می‌توانند آن را از فروشگاه های مختلف در شهرهای خریداری کنند.

سبک های نقاشی چینی

نقاشی چینی ساده

نقاشی چینی ساده

نقاشی چینی در دو سبک اصلی معرفی شده است:

سبک رئالیسم گونبی: این سبک نقاشی به معنای اجرای نقاشی ها به همراه جزئیات کامل است. در سبک رئالیسم در نقاشی ها، تصاویر به صورت رنگی اجرا می شود. این سبک نقاشی بیشتر به طبیعت و عناصر آن تعلق دارند.

سبک  نقاشی با جوهر و آبرنگ: متداول ترین سبک هنر نقاشی چینی به استفاده از جوهر های رنگی آب رنگ و قلم مو برای نقاشی تعلق دارد. از دیدگاه هنری، این سبک با نام نقاشی ادبی نیز شناخته می شود. در حال حاضر این سبک هنری بر روی آثار مختلفی ایجاد می شود و به عنوان سوغاتی چینی به فروش می رسد.

دوره های مختلف هنر نقاشی در چین

نقاشی چین

نقاشی چین

سبک های مختلف نقاشی چینی در چند دوره اصلی دسته‌بندی شده است. این جمله به مفهوم آن نیست که در سایر دوره ها آثار هنری نقاشی وجود نداشته است؛ منظور از تقسیم بندی دوره های مختلف برای نقاشی چین این است که سبک های مختلف در این دوره ها به شیوه‌ای متفاوت اجرا شده اند. این 4 دوره عبارتند از:

 • هنر نقاشی در دوران امپراتوری سویی و تانگ (581 تا 907)
 • هنر نقاشی در دوران امپراتوری لیائو، سونگ، جین و یوآن (907 تا 1368)
 • هنر نقاشی در دوران امپراتوری معاصر (1368 تا 1859)
 • هنر نقاشی مدرن (از سال 1978)

تکنیک های هنر نقاشی در چین

نقاشی چینی یک هنر سنتی تصویری است که بیش از هزاران سال است که انجام می‌شود. ریشه های این هنر جذاب، راهی در اعتقاد مردم چین باستان دارند و به نوعی به پیوند بی وقفه طبیعت، انسان، کیهان و عناصر این جهان تاکید می‌کند. هنر نقاشی به ‌نوعی بازنمایی یک شکل فعال از درون افراد و تبدیل آن بر روی کاغذ است. نقاشی های چینی شامل یک یا چند شعر، خوشنویسی، تصاویر نقاشی شده یا یک تصویر رنگی یکپارچه است. از نظر تکنیک های اجرایی نقاشی در کشور چین به پنج سبک اصلی اجرا می شود:

 • تکنیک گونبی:نقاشی به وسیله قلم مو با جزئیات و دقت بالا
 • تکنیک بیامیو (Baimiao ): این تکنولوژی به نوعی یک نقاشی چینی محسوب می شود خطوطی با جوهر سیاه رنگ بر روی صفحه رسم شود. این تکنیک دنباله رو تکنیک گونبی محسوب شود.
 • تکنیک Mogu : تکنیک Mogu به تکنیک گونبی شباهت دارد، با این تفاوت که برخی از خطوط در تکنیک موگو مشاهده نمی شود.
 • تکنیک Xieyi : این تکنیک بیشتر برای نوشتن یک ایده یا نوشتن یک هدف به کار می رود.
 • تکنیک نقاشی Xieyi: این تکنیک با یک طرح کامل مشخص می شود و از یک محدوده اصلی تبعیت می کند.
 • تکنیک Shuimo : این تکنیک به نقاشی جوهر و آب که با استفاده از جوهر سیاه انجام می شود شهرت دارد.
نقاشی های چینی

نقاشی های چینی

هدف از هنر نقاشی های چینی این بوده است که تاثیرگذارترین نقاشی ها با جذابیت هنری که معنای بی نهایت را به بیننده منتقل می کند خلق شوند. با نگاهی بر اندیشه های سنتی چینی به راحتی می توان متوجه شد که مردم چین باستان به تکاپو، پویایی و شادابی اهمیت زیادی می دادند. تکنیک خود سازی و تمرکز بر روی جهان طبیعت یکی از ارکان آیین بودا نیز محسوب می شود.

با استفاده از نقاشی چینی مردم چین باستان عقیده داشتند برای بازسازی طبیعی، درون خود را در قالب تصویر به صورت نقاشی ها مبدل سازند و ارتباطی میان جهان، نقاشی و انسان برقرار کنند. به عقیده آنها هنر نقاشی چینی راهی برای ارتباط درون انسان با جهان طبیعت محسوب می‌شده است.

نقاشی چینی قدیمی

نقاشی چینی قدیمی

عکس نقاشی چینی

عکس نقاشی چینی

نقاشی های چین چیزی بیشتر از یک عامل زیبایی شناسی ساده است؛ مردم چین عقیده دارند نقاشی، هنر زندگی است. چرا که هنرمند با یک بیان عالی و نمایش منحصر به فرد، معنای اصلی وجودی عناصر را به تصویر می کشد.

عناصر هنر نقاشی چینی

آنچه به عنوان هنر نقاشی چینی می شناسیم آثاری است که در برگیرنده تمام تصاویر و عناصر است. هنرمندان، اغلب، مردم و منظره ها، گلها، پرندگان، حشرات، ماهی ها، نمایی از معماری ساختمان ها، طبیعت و غیره را به تصویر می کشند. هنرمندان چینی علاقه زیادی به الهام گرفتن از طبیعت به طور مستقیم برای نقاشی های خود دارند. مناظر، شخصیت ها، گل ها و پرندگان موضوعات محبوب و مورد علاقه نقاشان چینی هستند.

نقاشی سنتی شرقی

نقاشی سنتی شرقی

جالب آن است که بدانید نقاشی های چینی برای آثار گیاهان، گلها و پرندگان حتماً با مطالعه علمی دقیق بر روی آنها انجام می گیرد. اخذ ویزای چین از بهروزسیر به شما کمک خواهد کرد که از نزدیک با هنر نقاشی چینی آشنا شوید. اگر به شهرهای مختلف این کشور سفر کردید فراموش نکنید سوغاتی هایی که نماد هنر نقاشی در این کشور هستند را خریداری کنید. آنها آثار گرانبهایی هستند که خاطره یک سفر جذاب به مشرق زمین را برای شما تداعی می کنند.

تماس بگیرید