شنبه - چهارشنبه 9.00 - 17.00
تهران، بهشتی، میدان تختی

اژدهای چینی – آشنایی با نماد اژدها در چین

اژدهای چینی
چکیده این مطلب:

اژدهای چینی همواره در سنت چین گره خورده و نماد اژدها در کشور چین معانی مختلفی دارد. اما آنچه خیلی اهمیت دارد این است که ….

نویسنده: بهروزسیر منتشر شده در: 30 اکتبر 2021 2,537 بازدید

اژدهای چینی نمادهای قدرتمند و خیرخواهانه در فرهنگ چینی هستند و بر پدیده‌های آب تاثیرگذارند. به عنوان مثال برای درخواست باران در زمان خشکسالی در همه جای چین از نماد اژدها استفاده می‌کنند. در افسانه‌ها، جشنواره‌ها، طالع بینی، هنر، نام ها و اصطلاحات، اژدهایان خوش شانس و خوب دیده می‌شوند. این اژدها در چین با اژدهایان شرور، خطرناک و نفس گیر که در داستان‌های غربی وجود دارند متفاوت هستند.

اژدهای چینی نماد کشور چین در بهروزسیر

اژدهای چینی | نماد اژدها در چین

اژدها نماد کدام کشور است

نماد چین اژدها است. اژدها در چین از محبوبیت زیادی برخوردار است و در فرهنگ این کشور شهرت زیادی دارد. نماد اژدها در مراسم و جشن‌های این کشور زیاد دیده می‌شود و یکی از اصلی ترین عناصر جشن های آن است. برای بسیاری از گردشگران که قصد داند به این کشور پر قدمت و تاریخی سفر کنند بسیار جذاب است  که بدانند چرا چینی ها در تمام مراسم هایشان از اژدها یا اژدهای چینی استفاده می کنند و دلیل انتخاب اژدها به عنوان نماد کشور چین چیست.

اژدها به چینی

اژدهای چینی-کلمه اژدها به چینی در بهروزسیر

اژدها به چینی (سمت راست چینی سنتی و سمت چپ چینی ساده)

اژدهای چینی: اژدها در چین باستان

اژدهای چینی یک سنت است. تا زمانی که چینی‌ها به خاطر می‌آوردند، اژدها همیشه با چین بوده است. اولین الگوی اژدهای چینی در مغولستان امروزی 5500 سال قبل از میلاد پیدا شد. اولین اژدهای نشان یشمی 2500 پوند قبل از میلاد پیدا شد. افسانه نیاکان فوکسی و نووا (3 پادشاه 5 امپراتور) به عنوان “اجداد اژدها” شناخته می شدند. (نصف انسان نیمه اژدها/مار). اژدهای چینی (یا اژدهای شرقی) یک اسطوره چینی یک موجود افسانه ای است که دارای چشم میگو، شاخ، دهان گاو، بینی سگ، سبیل گربه ماهی، یال شیر، دم، فلس و پولک، اعتقاد به فرهنگ چینی است.

یونانیان باستان مارها را برای آسکلپیوس، خدای دارو مقدس می دانستند. مارها در افسانه ها و افسانه های بومیان استرالیا ظاهر می شوند آزتک ها، مار پر در مصر E.A یک تطابق کامل با مرد ریش دار مار Thoth و ستون او است. هنگامی که سلت ها حدود 2500 سال پیش وارد ایرلند شدند و سنت های مار در آن کشور بیش از سایر کشورهای اروپایی بود. اینکاها و مایاها همچنین در آفریقا، هند، آمریکایی … تقریباً در همه جا. روبرت شارو نویسنده مشهور فرانسوی می گوید: “پنج هزار سال پیش، تمام جهان تحت نفوذ خدایان بیگانه ای بود که از آسمان آمده بودند.” “این خدایان در همه جا با همان نماد مرموز، مار پرنده یا اژدها نشان داده می شوند.”

اژدهای چینی اعتقاد به اژدها در تمام شهرهای چین در بهروزسیر

اعتقاد به اژدها در تمام شهرهای چین

اژدها در چین نماد چیست؟

در فرهنگ کشور چین برای هر سال، حیوانی وجود دارد و اژدها هم پنجمین حیوان چرخه ی سال آن است. چینی ها بر این عقیده اند که اژدها می تواند بر چرخه ی آبی کنترل داشته باشد و در فصل خشکسالی، موجب ریزش باران شود. شهرت این اژدهاها به اندازه ای است که نماد کشور چین شده است و آن ها را در همه جای چین می توانید ببینید از افسانه ها گرفته تا فستیوال ها، نام ها و هنر و فرهنگ این کشور. شاید بپرسید به طور خلاصه اژدها نماد چیست؟ اژدها در فرهنگ چین سمبلی از خوش شانسی و خوبی است و کاملا از تصویری که همه ی ما از اژدها به عنوان موجودی بد و خبیث داریم، متفاوت است.

اژدهای چینی حیوان سال تولد در چین در بهروزسیر

حیوان سال تولد در چین

آیا شما هم یک اژدها هستید؟

به مردمی که در سال اژدها در چین به دنیا می آیند، «اژدها» می گویند. اگر شما هم در سال های 1940، 1952، 1964، 1976، 1988، 2000 یا 2012 به دنیا آمده اید، پس شما هم یک اژدها هستید!

اوه! پیشنهاد شده این مطلب رو بخونی »»  مراکز خرید چین

چه نوع اژدهایی هستید؟

اگر بخواهیم موضوع اژدهای چینی را از نظر تئوریک بررسی کنیم، هر کدام از زودیاک ها، مرتبط با یکی از المان های فلز، چوب، آب، آتش و یا زمین هستند و شخصیت های افراد هم بر اساس نماد زودیاک آن ها تعیین می شود. مثلا:

اژدهای چوبی: درونگرا، کم ذوق و فردی فاقد روابط خوب است.

اژدهای آتش: باهوش، غیر قابل اعتماد و فردی آسان گیر است.

اژدهای زمین: باهوش، جاه طلب و پر تلاش است.

اژدهای فلز: صریح، غیر قابل پیش بینی و با احساسات مدام در حال تغییر است.

اژدهای آب: افراد متولد شده در این زمان هم محافظه گرا و نیرومند و قوی هستند.

جالب است بدانید از افراد مشهوری که همه ی ما هم می شناسیمشان و در سال اژدها به دنیا آمده اند، می توان به: آبراهام لینکلن، چارلز داروین، زیگموند فروید، مارتین لوترکینگ، بروس لی، جان لنون، پله و ولادیمر پویتن اشاره کرد.

حقایقی جالب از اژدهای چینی

اژدها در فرهنگ چینی نمادهای زیادی دارد اژدهای چینی در حقیقت وجود ندارد

هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند آنها موجودات واقعی هستند.

اژدها یکی از دوازده علامت زودیاک چینی است.

امپراتوران در چین باستان به عنوان فرزندان اژدها شناخته می شدند. و در آن زمان به مردم عادی اجازه داده نمی شد اقلامی با تصاویر اژدها روی آنها داشته باشند.

اژدهای چینی نماد خوش شانس بودن ، سودمند ، قدرتمند و نجیب است. نه به اندازه هیولاهایی که در داستان های غربی به تصویر کشیده شده است.

تصاویر اکثر اژدهایان چینی دارای بدن بلند مانند مارها و پنجه های تیز مانند شاهین است – کمتر شبیه دایناسورها تا اژدهای غربی.

اژدهای چینی در ته دریاها ، رودخانه ها ، دریاچه ها ، یا هرجایی با آب زندگی می کند.

مکان‌هایی که می‌توانید اژدهای چینی ببینید!

اگر چه همان طور که در بالا هم به ان اشاره شد، اژدها در زندگی واقعی وجود ندارد ولی شما می توانید المان های اژدهایی زیادی را در این کشور ببینید. در پایین به شما 3 مکان را نشان می  دهیم که در آن جا اژدها «وجود دارد». البته این ها تنها 3 نمونه است و بقیه نمونه ها را خودتان می توانید کشف کنید:

اولین جایی که می خواهیم به شما معرفی کنیم تا بتوانید در ان جا اژدها را ببینید، شهر ممنوعه در پکن است. وقتی که شما وارد آن می شوید، تقریبا به هر جایی که نگاه کنید می توانید نمادی از اژدها را ببینید. 9 پسر اژدها روی سقف طلایی، روی کف پوش های سنگی روی صندلی سلطنتی، روی تزیینات چوبی مختلف و خلاصه هر جای دیگری ه فکرش را بکنید، دیده می شود.

قطعا در سفر به چین، از موزه های این کشور هم دیدن خواهید کرد و زمانی که به موزه های باستانی ای که در آن ها آثار تاریخی نگهداری می شود، می روید، می بینید که روی تمام لباس های تاریخی و سلطنتی آن، نقش اژدها وجود دارد. اگر از قبل از بازدید از این موزه های چین کمی درباره ی اژدها بیشتر بدانید، قطعا بازدید بهتر و هدفمندتری از موزه ها خواهید داشت.

جای دیگری که می توانید نماد کشور چین را ببینید، در اپراهای برگزار شده در این کشور است، اگر علاقه به اپرا هم نداشته باشید، پیشنهاد می کینم برای یکبار هم که شده، نوع چینی آن را ببینید!

رقص اژدها در جشنواره‌ها و مراسم چینی

اژدهای چینی: رقص اژدها در جشن چینی در بهروزسیر

رقص اژدها در جشن چینی

رقص اژدهای چینی در بسیاری از جشن ها اجرا می شود ، به عنوان مثال. سال نو چینی. به طور کلی ، یک اژدهای طولانی وجود دارد که ارتفاع آن تا 70 متر می رسد و با استفاده از حلقه های ساخته شده از بامبو با پارچه های درخشان ساخته شده است و توسط رقاصان نگه داشته می شود. مسابقه قایق اژدها: قایق های اژدها مانند اژدهای چینی تزئین شده اند. این فعالیت معمولاً افراد زیادی را به خود جلب می کند تا از این رسم در جشنواره سنتی قایق اژدها لذت ببرند.

اوه! پیشنهاد شده این مطلب رو بخونی »»  5 مکان دیدنی چین در تابستان را از دست ندهید!

9 نوع اژدهای چینی

بر اساس افسانه اژدهای چینی، اژدها دارای 9 پسر با شخصیت های متفاوت است و تصاویر آنها به طور گسترده ای در تزئینات معماری ، به ویژه در کاخ های شاهنشاهی مورد استفاده قرار می گیرد. این نه پسر اغلب در تزئینات و مجسمه سازی ساختمانها استفاده می شوند.

تصاویر 9 پسر اژدهای چینی را در تصویر زیر میبینیم که به ترتیب آنها را شرح میدهیم.

اژدهای چینی و سمبل ها در بهروزسیر

اژدهای چینی و سمبل ها برگرفته از سایت chinahighlights

بیکسی (赑 屃 Bìxì /bee-sshee /)-بزرگترین، لاک پشتی شکل با دندان های تیز ، عاشق حمل اجسام سنگین ؛ اغلب روی قبرها/بناهای تاریخی

Qiuniu (囚 牛 Qiúniú /chyoh-nyoh /)-اژدهای فلس دار زرد، در موسیقی برتری دارد. اغلب آلات موسیقی را تزئین می کند.

یازی (睚眦 Yázì/yaa-dzrr/)-شکم مار و سر پلنگ، مشتاق جنگ/کشتن ؛ اغلب دسته های شمشیر را تزئین می کند.

Chaofeng (嘲 风 Cháofēng /chaoww-fnng /)-به طور غریزی ماجراجویانه ؛ اغلب پشته های سقف کاخ را آراسته می کند.

پولائو (ula 牢 Púláo /poo-laoww /)-معروف به گریه بلند ؛ اغلب روی دسته های زنگ

Chiwen (螭 ī chīwěn /chrr-wnn /)-در دریا زندگی می کند ، با صدای خشن ، از موجودات بلعنده لذت می برد. اغلب در انتهای خط الراس قصر

Bi’an (狴 犴 Bì’àn /bee-an /)-از دعاوی حقوقی خوشش می آید ، اغلب در کنار دروازه زندان ایستاده است

Suanni (狻猊 Suānní /swann-nee /)-شیر شکل ، از نشستن با پاهای ضربدری و بوی خوش بخور لذت می برد. اغلب در معبد بودایی بخور سوز و صندلی

Fuxi (负 屃 Fùxì /foo-sshee /)-بیشتر شبیه اژدهای چینی است. اغلب روی لوح های سنگی

اهمیت اژدهای آبی در اساطیر چین چیست؟

اژدهای چینی- اژدها در چین نماد اب بهروزسیر

اژدها در چین نماد اب و باران و طوفان

در طالع بینی چینی، “اژدهای آبی” به عنوان “اژدهای لاجوردی” یا “اژدهای سبز آبی” در ماندارین شناخته می شود. نام آن 青龙 (Qīnglóng) است. اژدهای لاجوردی موجود و نماد بسیار مهمی در اسطوره ها و فرهنگ چین است. بنابراین نشان دهنده چند چیز است. اژدهای لاجوردی همانطور که در پاسخ شگفت انگیز دیگری نوشته شده است، یکی از چهار نماد است که صورت فلکی چینی است و سه تای دیگر ببر سفید (白虎)، لاک پشت سیاه (玄武)، و پرنده ورمیلیون (erm) است.

اژدهای لاجوردی نشان دهنده فصل بهار و شرق است. او همچنین بر روی پرچم سلسله چینگ ظاهر می شود. اژدهای لاجوردی، در داستان ها و اسطوره ها نیز یکی از چهار پادشاه اژدها است که در زبان ماندارین با نام 四海 龍王 (Sìhai Lóngwáng) شناخته می شود. آنها خدایان آب، باد، باران، سیل، آب و هوا، طوفان و اقیانوس ها هستند. آنها چهار جهت اصلی ، چهار دریا و چهار قسمت از آبهای هم مرز با چین را نشان می دهند.

چهار پادشاه اژدها عبارتند از:

آئو گوانگ 敖 廣 (guo guang) ، اژدها پادشاه دریای شرق
رنگ: اژدهای لاجوردی (Qīnglóng)
خدای حامی دریای شرق چین
بهار

Ao Qin 敖 欽 (Áo qīn) ، اژدها پادشاه دریای جنوبی
رنگ: اژدهای قرمز 赤龍 (Chìlóng)
خدای حامی دریای چین جنوبی
تابستان

Ao Shun 敖 順 (ùo shùn) یا Ao Ming 明 (Áo míng) ، اژدها پادشاه دریای شمال
رنگ: اژدهای سیاه 黑龍 (Hēilóng)
خدای حامی دریاچه بایکال
زمستان

Ao Run 敖 閏 (ùo rùn) یا Ao Jun 敖 君 (Áo jūn) ، پادشاه اژدها دریای غرب
رنگ: اژدهای سفید 白龍 (Báilóng)
خدای حامی دریاچه چینگهای
فصل پاییز

اژدهای لاجوردی به عنوان شخصیت و خدای آئو گوانگ در داستانهایی مانند سفر به غرب ظاهر شده است که در آن زره ، کفش و کلاه با ققنوس به پادشاه میمون سان ووکونگ اهدا کرد. او همچنین در داستان دیگری به نام Investiture of the Gods یا Fengshen Yanyi ظاهر شد ، به عنوان خدایی ترسناک که از روستای مجاور تقاضای قربانی کودکان می کرد و بنابراین باید توسط قهرمان پسر Nezha متوقف می شد.

هر کشوری نمادی دارد که در این مطلب با نماد چین و معنی اژدهای چینی آشنا شدیم. به نظر شما نماد کشور امارات چیست؟ مراحل اخذ ویزای دبی را با بهروزسیر سریع و آسان پیش ببرید و با سفری به دبی از نمادهای این شهر توریستی و تجاری با ما صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید