تهران، بهشتی، میدان تختی
شنبه - پنجشنبه 9.00 - 17.00

ویزای ایران

نویسنده: سحر قزاقی منتشر شده در: 14 فوریه 2023 490 بازدید
در حال حاضر فعالیتی در خصوص خدمات مرتبط با ویزای ایران نداریم، اما مطلب زیر برای راهنمایی شما تهیه شده و می تواند به شما کمک کند، پس با دقت مطالعه بفرمایید.

اخذ ویزای ایران

ویزای ایران، مانند ویزای دیگر کشورهای جهان، انواع مختلفی دارد که با توجه به هدف فرد متقاضی از سفر برای او صادر می‌شود. در ادامه شرایط،نحوه دریافت،هزینه و انواع ویزای ایران را معرفی کرده و اطلاعاتی در مورد هریک از آن‌ها در اختیارتان قرار می‌دهیم.

مدارک ثبت نام ویزای ایران

 1. اسکن رنگی پاسپورت و عکس مهمان
 2. اسکن شناسنامه و کارت ملی میزبان
 3. فرم اطلاعات مسافر
 4. تسویه کامل

قیمت ویزای ایران

در جدول زیر قیمت ویزای ایران درج شده است. هزینه ثبت نام ویزای ایران هر مدت یکبار با توجه به هزینه سفارت تغییر و آپدیت می‌شود.

نوع ویزامدت زمانقیمت
ویزای یک ماهه تجاری 30 روز اقامت با دعوتنامه14 روز کاری200 دلار
ویزای یک ماهه تجاری 30 روز اقامت بدون دعوتنامه14 روز کاری50 یورو

021-41516

در حال حاضر بهروزسیر تنها ویزاهای ارائه شده در جدول فوق را اخذ می‌نماید.

ویزای تجاری یک ماهه ایران

ویزای تجاری ایران دارای 3 ماه اعتبار از تاریخ صدور ویزا است و در این مدت مسافر می تواند 30 روز اقامت داشته باشد و این ویزا قابل تمدید است.

ثبت درخواست ویزای ایران

ثبت درخواست ویزای ایران

چگونه ویزای ایران بگیریم؟

طبق مقررات وزارت امور خارجه ایران، ویزای توریستی برای اتباع خارجی که به منظور سفر به ایران به صورت انفرادی یا گروهی مایل به سفر به ایران هستند یا دوستان و اقوام آنها صادر می شود.

این ویزا برای اقامت حداکثر 30 روز با امکان تمدید در ایران صادر می شود. اعتبار ویزا به مدت 3 ماه از تاریخ صدور می باشد. بسته به ملیت و کنسولگری که به آن مراجعه می کنید، می توانید مدارک خود را ارسال کرده و پس از چند روز بدون هیچ مرجعی از ایران و یا از طریق سامانه جدید ویزای الکترونیکی اقدام کنید. اما این می تواند یک تلاش وقت گیر یا حتی بی ثمر باشد، به خصوص زمانی که در خارج از کشور خود درخواست می دهید.

اکثر کنسولگری ها نیاز به مجوز نامه از وزارت امور خارجه در تهران دارند. دریافت این مجوز مهمترین مرحله در فرآیند درخواست ویزا است. وقتی این کد را دارید چیز زیادی باقی نمی ماند. معمولاً پس از دریافت کد ویزا، 1 یا 2 روز دیگر ویزای خود را دریافت خواهید کرد.

شما همچنین می توانید برای ویزای ورودی (تجاری) درخواست دهید که نیاز به دعوت نامه از میزبان ایرانی خود دارد، اما به خاطر داشته باشید که سفر فقط با ویزای توریستی به شما امکان می دهد از نرخ های ویژه توریستی با هتل ها و غیره بهره مند شوید.

مرحله 1: درخواست، پر کردن فرم

یک درخواست رسمی استخراج شده از داده های ارسالی شما برای ارسال به وزارت امور خارجه ایران که مجوز صدور ویزا را به کنسولگری می دهد ارسال می شود. مطمئن شوید که جزئیات صحیح وارد شده است، زیرا باید با اطلاعات پاسپورت شما و مدارکی که بعداً برای دریافت ویزا به کنسولگری ارسال می شود، مطابقت داشته باشد.

مرحله 2: پرداخت

قبض خدمات و دستورالعمل های پرداخت را پس از ارسال درخواست دریافت خواهید کرد. این هزینه با هزینه ویزا که باید برای مهر پاسپورت خود به کنسولگری بپردازید متفاوت است (مرحله 4).

مرحله 3 : جمع آوری ویزا

با داشتن کد مرجع، با پاسپورت خود (که باید تا 6 ماه آینده معتبر باشد)، فرم تکمیل شده درخواست ویزا (که می توانید از کنسولگری انتخاب کنید یا از وب سایت آنها دانلود کنید)، 2 گذرنامه جدید به کنسولگری مراجعه کنید. اندازه عکس (ممکن است گاهی نیاز نباشد)، هزینه ویزا (که به ملیت شما بستگی دارد) و کد مرجع مجوز، (همیشه مدارک مورد نیاز را با کنسولگری بررسی کنید، زیرا ممکن است از یک کنسولگری به کنسولگری دیگر تفاوت هایی وجود داشته باشد.) همچنین قادر به ارسال مدارک و دریافت ویزا از طریق پست باشید. برای جزئیات بیشتر با کنسولگری تماس بگیرید.

مرحله 4: شما وارد ایران شدید.

ثبت نام ویزای ایران

ثبت نام ویزای ایران

ویزا ایران نوع A (ویزای ورودی)

ثبت نام ویزای ایران نوع A برای اتباع خارجی که دارای دعوت نامه از وزارتخانه ها، سازمان های دولتی، بخش های خصوصی و دولتی و … هستند، مناسب است.
این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

 • اعضای هیئت علمی و پژوهشگران آموزشی و فرهنگی
 • حامل های مشترک، حمل و نقل کالا و افراد
 • مقامات، اعضای سیاسی و اقتصادی، تیم های هنری و ورزشی، سازمان ها و متخصصان بین المللی
 • تجار و کارشناسان شناخته شده بین المللی
 • کارمندان و شرکت های وابسته به سازمان ملل متحد
 • بستگان اتباع خارجی مقیم ایران

ویزا ایران نوع B (ویزا توریستی)

ثبت نام ویزای ایران نوع B برای اتباع خارجی که قصد سفر توریستی به ایران را دارند، مناسب است. این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

– گردشگران

ویزا ایران نوع C (ویزای زیارتی)

ثبت نام ویزای ایران نوع C برای مسلمانان خارجی که قصد زیارت اماکن مقدس در ایران را دارند، مناسب است. این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

– گردشگران مسلمان

ویزا ایران نوع D (ویزای دیپلماتیک) و نوع s (ویزای خدماتی)

این ویزا برای همه دارندگان پاسپورت دیپلماتیک و رسمی می‌باشد. این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

 • کارمندان موقت دفاتر دیپلماتیک و کنسولی و دفاتر سازمان های بین المللی در ایرانی
 • مهمانان موقت دیپلمات ها یا کارمندان رسمی مقیم ایرانی
 • دارندگان گذرنامه دیپلماتیک یا رسمی که در کنفرانس ها، برنامه های کارآموزی، فرهنگی و آموزشی شرکت می کنند، …
 • دارندگان گذرنامه دیپلماتیک یا رسمی با اهداف سیاحتی یا زیارتی

ویزا ایران نوع e (ویزای تحصیلی)

ثبت نام ویزای ایران نوع E برای دانشجویان خارجی یا علمای دینی که قصد تحصیل در ایران را دارند، مناسب است. این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

 • دانش آموزان مدرسه
 • دانشجو
 • محققین

ویزا ایران نوع f (ویزای موقت)

ثبت نام ویزای ایران نوع F برای اتباع خارجی که قصد کار در ایران را دارند، مناسب است. این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

 • کارگران ماهر
 • متخصصان در رشته های پزشکی، صنعتی و …
 • مهندسان

ویزا ایران نوع g (ویزای ترانزیت)

ثبت ویزای ایران نوع G به شهروندان خارجی اجازه می دهد بدون هدف اقامت از ایران عبور کنند، مناسب است. این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

 • رانندگان
 • گردشگران
 • بازرگانان

ویزا ایران نوع h (ویزای رسانه ای)

ثبت ویزای ایران نوع H برای رسانه های خارجی اعم از اعضای رادیو، چاپ، دیجیتال، مطبوعات، کارگردانان و تهیه کنندگان فیلم، گزارشگران و … سفر به ایران برای کار در حرفه خود است، مناسب است. این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

 • خبرنگاران
 • تهیه کنندگان
 • فیلمبرداران

ویزا ایران نوع I (ویزای سرمایه گذاری)

ثبت ویزای ایران نوع I مناسب برای سرمایه گذاران خارجی که مجوز سرمایه گذاری آنها مورد تایید سازمان سرمایه گذاری کمک های اقتصادی و فنی ایران است . این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

 • بازرگانان
 • سرمایه گذاران

ویزا ایران نوع m (ویزای ازدواج)

ثبت ویزای ایران نوع M برای مردان خارجی که با زنان ایرانی ازدواج کرده اند و همچنین فرزندان آنها، مناسب است. این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

 • ازدواج مردان خارجی با زنان ایرانی
 • فرزندان چنین خانواده ای

ویزا ایران نوع t (ویزای پزشکی)

ثبت ویزای ایران نوع T برای اتباع خارجی که مایل به سفر به ایران برای مقاصد پزشکی هستند و قبلا از یکی از مراکز پزشکی مجاز تایید نامه دریافت کرده اند، مناسب است. این ویزا را می توان برای موارد زیر درخواست کرد:

 • بیماران مبتلا به بیماری های جسمی

ویزای ایران کی باز می شود؟

ایران اکنون به روی گردشگران واکسینه شده باز است. اگر دو دوز واکسن خود را دریافت کرده اید یا نتیجه آزمایش pcr کووید-19 منفی است، واجد شرایط درخواست ویزای توریستی هستید.

همه مسافران بالای 12 سال باید به طور کامل واکسینه شده باشند یا گواهی تست کووید 19 rt-pcr منفی برای آزمایشی که حداکثر 72 ساعت قبل از حرکت انجام می‌شود تا برای سفر به ایران پذیرفته شوند. شما 14 روز پس از دریافت دوز نهایی مورد نیاز هر واکسن کووید-19 کاملاً واکسینه شده اید.

نحوه درخواست ویزای توریستی ایران

قبل از اینکه بتوانید برای ویزای توریستی ایران اقدام کنید، باید با یک آژانس مسافرتی در ایران برای صدور دعوت نامه (کد ویزای ایران) تماس بگیرید.

آژانس مسافرتی در ایران درخواست خود را به وزارت امور خارجه ایران (mfa) ارسال خواهد کرد. در صورت موفقیت آمیز بودن درخواست، کد ویزا را برای شما ارسال می کنند که باید آن را به همراه سایر مدارک مورد نیاز به سفارت/کنسولگری ایران ببرید.

قیمت ویزای ایران

قیمت ویزای ایران

شرایط ثبت درخواست ویزای ایران

 1. اسکن پاسپورت: اسکن رنگی صفحه عکس شما از پاسپورت شما (باید رنگی باشد).
 2. عکس پاسپورت: یک عکس گذرنامه رنگی اسکن شده است.

مدارک لازم در کنسولگری

 1. ابتدا باید برگ فرم درخواست صدور ویزا را تکمیل کنید. به یاد داشته باشید ارائه شماره دعوتنامه (Reference) آژانس مسافرتی معتبر برای ثبت درخواست ویزای ایران (ویزای گردشگری) الزامی است. اما اگر هدفتان گردشگری مذهبی و زیارتی است، درخواست تقاضای کتبی کافی است و نیازی به شماره دعوتنامه از آژانس گردشگری ندارید.
 2. همچنین به دو قطعه عکس بیومتریک جدید 4*3 تمام‌رخ، بدون کلاه و عینک تیره که پشت‌نویسی شده‌اند احتیاج دارید.
 3. اصل گذرنامه معتبرتان که دست‌کم شش ماه اعتبار و تعداد کافی برگه سفید داشته باشد، از ملزومات صدور ویزا به شمار می‌رود. برای صدور ویزا باید هزینه پرداخت کنید.
 4. این هزینه‌ها طبق جدول هزینه‌های کنسولگری اعلام و با توجه به مبدا سفر محاسبه می‌شود( بین 50 تا 140 یورو). ارائه رسید پرداخت هزینه نیز از جمله مواردی است که برای دریافت ویزا نیاز دارید.

مدت زمان دریافت ویزای ایران چقدر است؟

اول اینکه دریافت کد ویزای ایران از آژانس مسافرتی حدود 14 روز کاری طول می کشد.

پس از دریافت کد ویزای ایران، باید برای ویزای ایران خود در سفارت اقدام کنید که بسته به ملیت شما ممکن است یک روز تا دو هفته طول بکشد.

اگر برای سفارت اقدام نمی کنید، می توانید ویزای ایران را در بدو ورود دریافت کنید که در فرودگاه فقط چند ساعت طول می کشد.

مدت اعتبار ویزای توریستی ایران چقدر است؟

ویزای ایران (از قبل از سفارت) و ویزای هنگام ورود 30 روز اعتبار دارند.

چگونه می توانم ویزای ایران را تمدید کنم

اگر ویزای ایران را از قبل یا در بدو ورود دریافت کرده اید، می توانید آن را از اداره پلیس امور اتباع خارجی در یکی از شهرهای بزرگ ایران تمدید کنید. این روند معمولاً فقط یک روز طول می کشد.

تمدید ویزای شما بر اساس مدت اولیه است. اگر ویزای 30 روزه داشتید، می توانید آن را برای 30 روز دیگر تمدید کنید. اگر ویزای 15 روزه داشتید، فقط می توانید آن را برای 15 روز دیگر تمدید کنید و غیره.

اتباع 7 کشور جهان می‌توانند بدون ویزا و تنها با داشتن گذرنامه معتبر به ایران سفر کنند. البته به این شرط که در فهرست افراد ممنوع‌الورود نباشند. اتباع کشورهای سوریه، ترکیه، لبنان، جمهوری آذربایجان، گرجستان، بولیوی و مصر می‌توانند تنها با داشتن گذرنامه معتبر به ایران سفر کنند. البته این سفر تابع مدت زمان محدودی است.

در صورت نیاز به تمدید، افراد می‌توانند به دفاتر وزارت امور خارجه مراجعه و مدت اقامت بدون ویزای خود را تمدید کنند. شهروندان سوریه 90 روز، گرجستان 45 روز، بولیوی 30 روز، مصر 20 روز، لبنان و جمهوری آذربایجان هر یک به مدت 15 روز می‌توانند بدون نیاز به ویزا در ایران بمانند.

چقدر طول میکشه ویزای ایران دریافت کنم

مدت زمان اخذ ویزای ایران حدودا 14 روزکاری سفارت طول میکشد تا صادر شود.

تماس بگیرید