تهران، بهشتی، میدان تختی
شنبه - پنجشنبه 9.00 - 17.00

دانشمندان چینی را بشناسید + زندگینامه 3 دانشمند

دانشمندان چینی -بهروزسیر
چکیده این مطلب:

کشور چین نیز مانند سایر کشورهای جهان، هزاران دانشمند را در حوزه های مختلف در دامن خود پرورش داده است. علوم پایه، پزشکی، علوم اجتماعی ….

نویسنده: منتشر شده در: 01 اکتبر 2022 830 بازدید

زندگینامه دانشمندان چینی

کشور چین نیز مانند سایر کشورهای جهان، هزاران دانشمند را در حوزه های مختلف در دامن خود پرورش داده است. علوم پایه، پزشکی، علوم اجتماعی و علوم انسانی و ده ها رشته دیگر در این کشور به اوج خود رسیده اند. بسیاری از دانشمندان چینی معروف که در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کرده اند، با ارائه دستاوردها و ابداعات جدید در عصر علم و فناوری توانسته اند انقلابی عظیم را در این کشور به پا کنند.

در این قسمت با زندگینامه و افتخارات علمی 3 نفر از معروف ترین دانشمندان چینی آشنا می شویم. البته لازم به ذکر است که تعداد دانشمندان این کشور، بسیار زیاد هستند و آوردن نام آنها به زمان و حوصله بیشتری نیاز دارد. برای این منظور شما میتوانید با اخذ ویزای چین از بهروزسیر از نزدیک دستاورد های دیگر دانشمندان چینی را ببینید.

دانشمندان چینی

دانشمندان چینی

چارلز کوئن کائو فیزیک دان و مهندس برق از دانشمندان چینی

 • نام: چارلز کوئن کائو
 • تاریخ تولد: 4 نوامبر 1933، شانگهای، چین
 • تاریخ فوت: 23 سپتامبر 2018، سن 84 سالگی، هنگ کنگ
 • سابقه سکونت در: 1933 تا 1984 در کشور چین/ 1949 تا 2018 در هنگ کنگ/ 1952 تا 1970 در انگلستان/ در سال 2004، یک مدرک افتخاری از دانشگاه پرینستون دریافت کرده است. دارای شهروندی آمریکا و انگلستان بوده است.
 • رشته های تخصصی: فیبرهای نوری – سیستم های مخابراتی مبتنی بر فیبر نوری
 • زمینه اصلی تحصیلی: فیزیک
چارلز کوئن کائو فیزیک دان و مهندس برق از دانشمندان چینی

چارلز کوئن کائو فیزیک دان و مهندس برق از دانشمندان چینی

درباره چارلز کوئن کائو

سِر چارلز کوئن کائو، متولد نوامبر سال 1933، یکی از معروف ترین دانشمندان چینی در حوزه فیزیک و مهندسی برق است. وی در سال های حیات خود، افتخارات و تحقیقات بسیاری به ثبت رساند که موجب تحولات شگرفی در دنیای مخابرات و فیبرهای نوری گشت. اقدامات و مطالعات او در این زمینه موجب شدند از این دانشمند به عنوان پیشرو در عصر فیبرهای نوری و مخابرات یاد شود.

در سال 1960، کوئن کائو، روش های متعددی را برای ترکیب کردن فیبرهای شیشه ای و لیزرها ابداع کرد که قادر بودند داده های دیجیتال را در فاصله های معین شده منتقل کنند! این کشف او، انقلاب عظیمی را در دنیای اینترنت و مخابرات به وجود آورد. از چارلز کوئن کائو با نام “پدر فیبر نوری” یاد می کنند! چارلز کوئن کائو در سال 2009 توانست جایزه نوبل فیزیک را به دست آورد.

مهمترین افتخارات و جوایز کوئن کائو

 • دریافت مدال افتخاری علم و فناوری از انگلستان در سال 1993
 • مدال افتخاری شوالیه در سال 2010 از انگلستان برای حوزه علم و فناوری
 • مدال ویژه برای پیشرفت های علمی از هنگ کنگ در سال 2010

کیان ژوسِن مهندسی هوا-فضا، طراحی و ساخت موشک و راکت، مکاترونیک

 • نام: کیان ژوسِن
 • تاریخ تولد: 11 دسامبر 1911، هانگ ژو، امپراتوری کینگ
 • تاریخ فوت: 31 اکتبر 2009، شهر پکن، چین (در سن 97 سالگی)
 • شهرت به خاطر: همکاری با آزمایشگاه تحقیقاتی ناسا، همکاری در مهندسی سایبری، پدر علم برنامه ریزی فضایی در چین، همکاری در پروژه منهتن آمریکا
 • زمینه های فعالیت: هوا-فضا، طراحی هواپیما و موشک، مهندسی سایبری
کیان ژوسِن مهندسی هوا-فضا، طراحی و ساخت موشک و راکت، مکاترونیک

کیان ژوسِن مهندسی هوا-فضا، طراحی و ساخت موشک و راکت، مکاترونیک

درباره کیان ژوسِن از دانشمندان چینی

کیان ژوسِن، یکی از دانشمندان چینی معروف در حوزه علوم سایبری و هوا – فضا می باشد. تحقیقات و مطالعاتی که او پیرامون موشک، هواپیما و پروژه های فضایی انجام داد مورد توجه کشورهای پیشرفته واقع شده به گونه ای که به عنوان همکار در مرکز فضایی ناسا مشغول به فعالیت گشت.

کیان ژوسِن به عنوان یک دانشمند متخصص و حرفه ای در زمینه محاسبات فیزیک و ریاضیات برای علوم فضایی، آئرودینامیک و مکاترونیک شناخته میشد. او در طول زندگی علمی خود در پروژه های مطرح و معروفی نظیر پروژه منهتن همکاری کرد.

بسیاری از تحقیقات و مطالعات علمی که کیان ژوسِن انجام داده است عبارت اند از مقالاتی در حوزه طراحی موشک، مطالعه سوخت موشک ها، فضاپیماها، ماهواره های فضایی، جریان سیالات و … .

ژی یی شیمیدان و از دانشمندان چینی

 • نام: ژی یی
 • تاریخ تولد: 23 جولای 1967، شهر فویانگ، استان آنهویی، کشور چین ( هم اکنون 52 ساله است).
 • مهم ترین افتخارات و جوایز: جایزه TWASدر سال 2014 – جایزه علوم برای زنان دانشمند از یونسکو در سال 2015
 • زمینه های علمی: شیمی حالت جامد – شیمی معدنی
ژی یی شیمیدان و از دانشمندان چینی

ژی یی شیمیدان و از دانشمندان چینی

درباره ژی یی

ژی یی، یکی از معروف ترین دانشمندان چینی در حوزه شیمی می باشد. او یکی از اعضای انجمن آکادمی علوم در چین و همکار در بخش جامعه سلطنتی شیمی است. وی هم اکنون در مقام استادی دانشگاه و پروفسور در دانشگاه علوم و فناوری چین مشغول به فعالیت است.

زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه ژی یی، شامل شیمی حالت جامد، نانوفناوری، علوم مواد و انرژی، فیزیک نظری می باشند. او به طور ویژه و تخصصی در مورد طراحی و سنتز مواد معدنی با نظر بر ساختارهای الکترونی مواد فعالیت می کند.

بسیاری از نانوذرات و ترکیبات معدنی جامد که او و همکارانش سنتز کرده اند به روش های تجزیه ای مانند میکروسکوپ های الکترونی، روش های پراش پرتو ایکس، طیف سنجی و …، مورد مطالعه قرار گرفته اند. این تحقیقات منجر به کشف مواد هوشمند و نانومواد در چین خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

تماس بگیرید