دانشمندان چینی

فهرست مطالب

آشنایی با زندگی نامه  دانشمندان چین

دانشمندان چینی -بهروزسیر

کشور چین نیز مانند سایر کشورهای جهان، هزاران دانشمند را در حوزه های مختلف در دامن خود پرورش داده است. علوم پایه، پزشکی، علوم اجتماعی و علوم انسانی و ده ها رشته دیگر در این کشور به اوج خود رسیده اند. بسیاری از دانشمندان معروف چینی که در بهترین دانشگاه های جهان تحصیل کرده اند، با ارائه دستاوردها و ابداعات جدید در عصر علم و فناوری توانسته اند انقلابی عظیم را در این کشور به پا کنند. در این قسمت با زندگینامه و افتخارات علمی 3 نفر از معروف ترین دانشمندان چین آشنا می شویم. البته لازم به ذکر است که تعداد دانشمندان این کشور، بسیار زیاد هستند و آوردن نام آنها به زمان و حوصله بیشتری نیاز دارد. برای این منظور شما میتوانید با اخذ ویزای چین از بهروزسیر از نزدیک دستاورد های دیگر دانشمندان چینی را ببینید.

دانشمندان معروف کشور چین

1-معرفی “چارلز کوئن کائو”؛ فیزیک دان و مهندس برق

دانشمندان چینی - چارلز-کوئن-کائو-بهروزسیر

 • نام: چارلز کوئن کائو
 • تاریخ تولد: 4 نوامبر 1933، شانگهای، چین
 • تاریخ فوت: 23 سپتامبر 2018، سن 84 سالگی، هنگ کنگ
 • سابقه سکونت در: 1933 تا 1984 در کشور چین/ 1949 تا 2018 در هنگ کنگ/ 1952 تا 1970 در انگلستان/ در سال 2004، یک مدرک افتخاری از دانشگاه پرینستون دریافت کرده است. دارای شهروندی آمریکا و انگلستان بوده است.
 • رشته های تخصصی: فیبرهای نوری – سیستم های مخابراتی مبتنی بر فیبر نوری
 • زمینه اصلی تحصیلی: فیزیک
درباره چارلز کوئن کائو

سِر چارلز کوئن کائو، متولد نوامبر سال 1933، یکی از معروف ترین دانشمندان چین در حوزه فیزیک و مهندسی برق است. وی در سال های حیات خود، افتخارات و تحقیقات بسیاری به ثبت رساند که موجب تحولات شگرفی در دنیای مخابرات و فیبرهای نوری گشت. اقدامات و مطالعات او در این زمینه موجب شدند از این دانشمند به عنوان پیشرو در عصر فیبرهای نوری و مخابرات یاد شود.

در سال 1960، کوئن کائو، روش های متعددی را برای ترکیب کردن فیبرهای شیشه ای و لیزرها ابداع کرد که قادر بودند داده های دیجیتال را در فاصله های معین شده منتقل کنند! این کشف او، انقلاب عظیمی را در دنیای اینترنت و مخابرات به وجود آورد. از چارلز کوئن کائو با نام “پدر فیبر نوری” یاد می کنند! چارلز کوئن کائو در سال 2009 توانست جایزه نوبل فیزیک را به دست آورد.

مهمترین افتخارات و جوایز کوئن کائو:
 • دریافت مدال افتخاری علم و فناوری از انگلستان در سال 1993
 • مدال افتخاری شوالیه در سال 2010 از انگلستان برای حوزه علم و فناوری
 • مدال ویژه برای پیشرفت های علمی از هنگ کنگ در سال 2010

متن کامل این دانشمند را می توانید در لینک زیر مطالعه کنید: ( دانشمندان چینی )

https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_K._Kao

2-معرفی “کیان ژوسِن”؛ مهندسی هوا-فضا، طراحی و ساخت موشک و راکت، مکاترونیک

دانشمندان چینی کیان-ژوسِن-بهروزسیر

 • نام: کیان ژوسِن
 • تاریخ تولد: 11 دسامبر 1911، هانگ ژو، امپراتوری کینگ
 • تاریخ فوت: 31 اکتبر 2009، شهر پکن، چین (در سن 97 سالگی)
 • شهرت به خاطر: همکاری با آزمایشگاه تحقیقاتی ناسا، همکاری در مهندسی سایبری، پدر علم برنامه ریزی فضایی در چین، همکاری در پروژه منهتن آمریکا
 • زمینه های فعالیت: هوا-فضا، طراحی هواپیما و موشک، مهندسی سایبری
اوه! پیشنهاد شده این مطلب رو بخونی »»  اکتشافات باستان شناسی چین 2016

 

درباره کیان ژوسِن:

کیان ژوسِن، یکی از دانشمندان معروف چین در حوزه علوم سایبری و هوا – فضا می باشد. تحقیقات و مطالعاتی که او پیرامون موشک، هواپیما و پروژه های فضایی انجام داد مورد توجه کشورهای پیشرفته واقع شده به گونه ای که به عنوان همکار در مرکز فضایی ناسا مشغول به فعالیت گشت.

کیان ژوسِن به عنوان یک دانشمند متخصص و حرفه ای در زمینه محاسبات فیزیک و ریاضیات برای علوم فضایی، آئرودینامیک و مکاترونیک شناخته میشد. او در طول زندگی علمی خود در پروژه های مطرح و معروفی نظیر پروژه منهتن همکاری کرد.

بسیاری از تحقیقات و مطالعات علمی که کیان ژوسِن انجام داده است عبارت اند از مقالاتی در حوزه طراحی موشک، مطالعه سوخت موشک ها، فضاپیماها، ماهواره های فضایی، جریان سیالات و … .

مطالب بیشتر در مورد این دانشمند را در لینک زیر مطالعه کنید: ( دانشمندان چینی )

https://en.wikipedia.org/wiki/Qian_Xuesen

3-معرفی “ژی یی”؛ شیمیدان

دانشمندان چینی کیان-ژوسِن-بهروزسیر

 • نام: ژی یی
 • تاریخ تولد: 23 جولای 1967، شهر فویانگ، استان آنهویی، کشور چین ( هم اکنون 52 ساله است).
 • مهم ترین افتخارات و جوایز: جایزه TWASدر سال 2014 – جایزه علوم برای زنان دانشمند از یونسکو در سال 2015
 • زمینه های علمی: شیمی حالت جامد – شیمی معدنی
درباره ژی یی:

ژی یی، یکی از معروف ترین دانشمندان کشور چین در حوزه شیمی می باشد. او یکی از اعضای انجمن آکادمی علوم در چین و همکار در بخش جامعه سلطنتی شیمی است. وی هم اکنون در مقام استادی دانشگاه و پروفسور در دانشگاه علوم و فناوری چین مشغول به فعالیت است.

زمینه های تحقیقاتی مورد علاقه ژی یی، شامل شیمی حالت جامد، نانوفناوری، علوم مواد و انرژی، فیزیک نظری می باشند. او به طور ویژه و تخصصی در مورد طراحی و سنتز مواد معدنی با نظر بر ساختارهای الکترونی مواد فعالیت می کند.

بسیاری از نانوذرات و ترکیبات معدنی جامد که او و همکارانش سنتز کرده اند به روش های تجزیه ای مانند میکروسکوپ های الکترونی، روش های پراش پرتو ایکس، طیف سنجی و …، مورد مطالعه قرار گرفته اند. این تحقیقات منجر به کشف مواد هوشمند و نانومواد در چین خواهد شد.

مطالعه بیشتر در لینک زیر است: ( دانشمندان چینی)

https://en.wikipedia.org/wiki/Xie_Yi