قوانین-راهنمایی-و-رانندگی-در-چین-بهروزسیر

آیین نامه رانندگی در چین، قوانین ترافیکی و تصادفات

یادگیری قوانین راهنمایی و رانندگی در چین از بسیاری از تصادفات و اشتباهات در هنگام عبور از خیابان ها و بزرگراه ها جلوگیری می کند

قوانین ایمنی جاده ای و راهنمایی رانندگی در جمهوری خلق چین شامل تمام وسایل نقلیه در تمام شهرها می‌شود که در معابر عمومی رفت و آمد می‌کنند. در این میان، خودروهای نظامی و با شرایط خاص نظیر خودروهای دیپلماتیک از این قاعده مستثنی هستند؛ این وسایل نقلیه اغلب دارای شماره های خودرو به رنگ سفید یا آبی می باشند. با ویزای انفرادی چین می توانید به این کشور سفر کنید اما اگر قصد رانندگی در چین راه دارید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. قوانین جذابی نظر شما را جلب خواهد کرد.

آیین-نامه-رانندگی-در-چین-بهروزسیر

در کشور چین، مردم از سمت راست خیابان یا جاده حرکت می کنند اما در بخش‌های هنگ کنگ و ماکائو، رانندگی در سمت چپ خیابان انجام می گیرد. یکی از قوانین راهنمایی رانندگی در چین می گوید اگر در یک مسیر تردد، هیچ مرزی وجود نداشته باشد، طبق قانون، وسایل نقلیه باید در مرکز مسیر یا جاده حرکت کنند. همچنین در این حالت اگر دو وسیله نقلیه در جهت مخالف به یکدیگر نزدیک شوند، هر دو وسیله نقلیه موظف هستند به سمت راست حرکت کنند.

قوانین تکمیلی راهنمایی رانندگی در چین برای ایمنی جاده ها و موارد استثنایی

قوانین-تکمیلی-راهنمایی-رانندگی-در-چین-بهروزسیر

کشور چین در برخی از قوانین راهنمایی رانندگی در جاده ها و خیابان ها بسیار سختگیرانه عمل می‌کند. اگر با ویزای انفرادی به چین سفر کنید و قصد رانندگی در چین را داشته باشید باید بدانید مجوز رانندگی بین المللی در این کشور به طور رسمی پذیرفته نمی‌شود؛ اما پلیس محلی چین می تواند آنرا در مواردی بررسی کند. با این حال، افرادی که قصد رانندگی در کشور چین را دارند باید گواهینامه مخصوص از مراجع کشور چین را دریافت کرده باشند. عدم داشتن گواهینامه رانندگی در چین شامل مجازات ۱۴ روزه زندان برای فرد است. مسیرهای عبوری کشور چین با خط های دایره ای شکل و به رنگ سفید محدوده بندی شده‌اند.

در مسیرهای تردد در کشور چین، مسیرهای مخصوص عبور دوچرخه یا خطوط مخصوص پارک خودروها با خطوط مشخص شده، قابل مشاهده هستند. برخی از مسیرهای عبور دوچرخه برای خودرو مسدود شده است. در برخی موارد نیز برای عبور وسایل نقلیه موتوری به غیر از خودروها راه های مجزا در نظر گرفته شده است. برخی از موتورها مجاز هستند در مسیر عبور دوچرخه حرکت کنند، اما اگر قرار باشد سرعت حرکت آنها از دوچرخه بیشتر باشد، اجازه ورود به این مسیر را ندارند. علاوه بر مکان های مخصوص پارک خودروها در کشور چین، مکان هایی برای پارک دوچرخه ها و قفل کردن آنها نیز وجود دارد. برای این مکان نگهبانانی هم در نظر گرفته شده است که از دوچرخه مراقبت کنند.

برخی از ملاحظات رانندگی در چین

برخی-از-ملاحظات-رانندگی-در-چین-بهروزسیر

به دلیل اینکه خودروها و وسایل نقلیه در کشور چین از سمت راست خیابان حرکت می کنند، عموماً گردش به سمت راست ساده تر خواهد بود؛ در همین راستا، گردش به سمت چپ با محدودیت بیشتری مواجه است. اگر وسایل نقلیه به سمت چپ انحراف داشته باشند عموماً با اتومبیل هایی که به صورت مستقیم حرکت می‌کنند، تداخل مسیر خواهند داشت. به این ترتیب، مطابق با قانون به آهستگی و به آرامی باید جهت مسیر خود را انتخاب کنید. اگر با ویزای انفرادی چین به این سرزمین سفر کردید، تعجب نکنید اگر برخی از وسایل نقلیه را می بینید که در مرکز جاده ها یا خیابان حرکت می کنند؛ چنانچه شما به مسیر خود ادامه دهید، او مسیر خود را به سمت راست تغییر می دهد.

برخی-از-ملاحظات-رانندگی-در-چین2-بهروزسیر

به طور کلی قوانین رانندگی در چین به این صورت است که خودروها در سمت راست حرکت می کنند. برخی از خودروهایی که با سرعت بیشتر در حرکت هستند و یا خودروهای سنگین تر در اولویت حرکت قرار دارند. بنابراین بهروزسیر پیشنهاد می‌کند اگر در خیابان های چین در حال حرکت هستید و خودروی تندرو یا خودروی سنگین را مشاهده کردید مسیر خود را به سمت راست تغییر دهید و راه را برای عبور او باز کنید.

سرعت مجاز برای رانندگی در چین

سرعت-مجاز-برای-رانندگی-در-چین-بهروزسیر

حداکثر سرعت مجاز برای رانندگی در چین به چند صورت تعیین شده است:

  • رانندگی در چین و حرکت بین خطوط در مسیر مستقیم با سرعت ۳۰ کیلومتر در ساعت
  • رانندگی در کشور چین در مسیرهای شهری و خطوط بزرگراه با سرعت ۴۰ تا ۸۰ کیلومتر در ساعت
  • رانندگی در چین در شهرهای بزرگ، بیشتر از ۷۰ کیلومتر در ساعت ( این میزان سرعت برای حرکت در بزرگراه های وسیع با دو یا سه خط تردد برای هر مسیر در نظر گرفته‌ شده است)
  • رانندگی در چین شهرهای بزرگ و مسیرهای بین شهری با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت
  • سرعت مجاز در جاده های بین شهری، ۱۲۰ کیلومتر در ساعت

در قوانین راهنمایی رانندگی در چین برخی از موارد استثنایی، سرعت رانندگی در حدود ۱۰ کیلومتر در ساعت معین شده است. در تمام مسیرها دوربین های کنترل سرعت، مجهز به حسگرهای سنجش سرعت خودرو قرار دارند. اگر رانندگان از ۵۰ درصد سرعت تعیین شده تجاوز کنند، مبلغ جریمه برای آنها در نظر گرفته می شود.