شنبه - چهارشنبه 9.00 - 17.00
تهران، بهشتی، میدان تختی

مساجد اسلامی در چین

آشنایی-با-مساجد-اسلامی-در-چین-بهروزسیر
چکیده این مطلب:

آشنایی با مساجد اسلامی در چین به منزله راهی برای بررسی تاریخ اسلام در مشرق زمین در کشور چین است. اولین بنای مسجد در کشور ….

نویسنده: بهروزسیر منتشر شده در: 23 سپتامبر 2019 151 بازدید

مساجد اسلامی در چین

آشنایی با مساجد اسلامی در چین به منزله راهی برای بررسی تاریخ اسلام در مشرق زمین در کشور چین است. شاید بسیاری از افراد با شنیدن نام ساخت مسجد در چین دچار شگفتی شوند، چرا که این سرزمین افسانه ای به مهد معابد بودا تعلق دارد؛ با این حال، مساجد اسلامی در چین دارای قدمت و پیشینه تاریخی جذاب و شنیدنی است. با ویزای فوری چین به این کشور سفر کنید و از مساجد مختلف در شهرهای چین دیدن نمایید. بهروزسیر در این سفر، همراه شما خواهد بود.

مساجد اسلامی در چین، مکان هایی هستند که برای عبادت مسلمانان در این کشور در شهرهای مختلف ساخته شده است. اولین بنای مسجد در کشور چین با نام “مسجد بزرگ ژی آن” در زمان سلسله تانگ در قرن هشتم میلادی ساخته شد. در حال حاضر، بیش از 39000 مسجد در این کشور وجود دارد که حدود 25000 از آنها در ژینگ جیانگ، ناحیه ای در شمال چین قرار دارند. مساجد اسلامی در چین با نام های محلی در میان مردم شناخته می شوند. اگر با ویزای فوری چین به شهرهای این کشور سفر کردید حتماً از این بناهای زیبا دیدن کنید.

مساجد-اسلامی-در-چین-بهروزسیر

مساجد اسلامی در چین

اکثر مساجد اسلامی در چین دارای مفاهیم و نقاط مشترک با یکدیگر هستند. مفاهیمی همچون معماری اسلامی، سبک محلی در ساخت بنا و شواهدی مبنی بر معماری ایران و آسیای میانه را می توان در ساختمان مساجد اسلامی در چین مشاهده کرد. آنچه از یک مسجد انتظار دارید – مناره های بلند، سقف های گنبدی شکل، طاق باریک و ستون های افراشته – همگی در ساخت بنای مساجد اسلامی در چین اجرا شده اند. در بسیاری از این مسجدها می توانید ترکیبی از سبک های شرقی و غربی را مشاهده کنید. تعدادی از این مساجد نیز از نمای بیرون به معبدها شباهت دارند، در حالیکه یک مسجد برای مسلمانان می باشند.

فهرستی از معروف ترین مساجد اسلامی در چین

نام مسجد تصویر مسجد شهر استان
Niujie Mosque Nanning-Mosque-بهروزسیر Xicheng Beijing
Qingjing Mosque Qingjing-Mosque-بهروزسیر Quanzhou Fujian
Dunhuang Mosque Dunhuang-Mosque-بهروزسیر Dunhuang Gansu
Huasi Mosque Huasi-Mosque-بهروزسیر Linxia Gansu
Huaisheng Mosque Huaisheng-Mosque-بهروزسیر Guangzhou Guangdong
Nanning Mosque Nanning-Mosque-بهروزسیر Nanning Guangxi
Daowai Mosque Daowai-Mosque-بهروزسیر Harbin
Bukui Mosque Bukui-Mosque-بهروزسیر Heilongjiang
فهرست مساجد اسلامی در چین  هنگ کنگ هنگ کنگ
Macau Mosque Macau-Mosque-بهروزسیر Our Lady of Fatima Parish Macau
Tongxin Great Mosque Tongxin-Great-Mosque-بهروزسیر Tongxin Ningxia
Dongguan Mosque Dongguan-Mosque-بهروزسیر Xining Qinghai
Jiezi mosque Xunhua Salar Qinghai
Great Mosque of Xi’an Great-Mosque-of-Xi'an-بهروزسیر Xi’an Shaanxi
Jinan Great Southern Mosque Jinan Shandong
Fuyou Road Mosque Fuyou-Road-Mosque-بهروزسیر Huangpu Shanghai
Xiaotaoyuan Mosque Xiaotaoyuan-Mosque-بهروزسیر Huangpu Shanghai
Lhasa Great Mosque Lhasa-Great-Mosque-بهروزسیر Lhasa Tibet
Afaq Khoja Mausoleum Afaq-Khoja-Mausoleum-بهروزسیر Haohan Xinjiang
Khotan Mosque Khotan-Mosque-بهروزسیر Hotan Xinjiang
Id Kah Mosque Id-Kah-Mosque-بهروزسیر Kashgar Xinjiang
Najiaying Mosque Najiaying-Mosque-بهروزسیر Yuxi Yunnan

اطلاعات مختصری درباره تاریخ اسلام در کشور چین

**دین اسلام چگونه به کشور چین راه پیدا کرد؟

درباره ورود دین اسلام به کشور چین و بررسی تاریخ اسلام در این کشور، نامی از افرادی همچون سعد ابن ابی وقاص (594 تا 674)، جعفر ابن ابی طالب و جاحش به چشم می خورد. این افراد برای موعظه به کشور چین وارد شدند و نسبت به تبلیغ دین اسلام اقدام نمودند. زمانی که سعد ابن ابی وقاص برای سومین بار به چین سفر کرد، عثمان از او خواست که هدایت سفارت را در چین بر عهده بگیرد. به این ترتیب، امپراتور آن زمان به گرمی از او استقبال کرد. شاید برای شما جالب باشد اگر بگوییم که یکی از قدیمی ترین مساجد اسلامی در چین با نام “مسجد هوآی شِنگ”، یکی از قدیمی ترین مساجد جهان است که در توسط سعد ابن ابی وقاص در این کشور ساخته شده است.

اوه! پیشنهاد شده این مطلب رو بخونی »»  شهر لیجیانگ چین

درباره تاریخچه اسلام و مساجد اسلامی در چین باید به دوران امپراتوری تانگ، سونگ، یوآن، مینگ، کینگ و سپس جمهوری خلق چین بپردازیم. این مسأله به زمان و حوصله بیشتری نیاز دارد و از این بحث خارج است اما در اهمیت ساخت مساجد اسلامی در چین، همین بس که بیان کنیم اسلام نه تنها در آسیای مرکزی، بلکه در سرزمین های دوردست نیز در طول دوران تاریخی به محبوبیت رسیده است.

آشنایی-با-مساجد-اسلامی-در-چین-بهروزسیر

مساجد اسلامی در چین

یکی دیگر از عواملی که موجب شده است دین اسلام بتواند به کشور چین راه پیدا کند، مبادلات تجاری میان عربستان و چین است. در زمان قبل از اسلام، تجارت میان عربستان و سواحل جنوبی کشور چین انجام می گرفته است. در این میان، بسیاری از دریانوردان و تجار عرب به دین اسلام گرویده بودند و همین عامل موجب شد که اسلام به چین نفوذ کند. این دوران، مقارن با حکومت مغول ها در سلسله یوآن بود.

در طول سلسله مینگ، به تدریج آموزش های اسلامی آغاز شد. این آموزش ها در سرزمین چین به نام “جینگ تاگ جیائو” شهرت داشت. آشنایی با معماری اسلامی و ساخت بناها و مساجد اسلامی در چین و همچنین آموزش زبان عربی برای قرائت قرآن، نمونه ای از این آموزش ها بودند.

در حال حاضر شاهد آن هستیم که مسلمانان در تمام شهرهای کشور چین در کنار سایر مذهب ها زندگی می کنند. تماشای مساجد اسلامی در چین با استفاده از ویزای فوری چین و خدمات گردشگری بهروزسیر، یک تجربه بی نظیر برای مروری بر تاریخ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید