شنبه - چهارشنبه 9.00 - 17.00
تهران، بهشتی، میدان تختی

معبد کنفوسیوس چین ،نمادی از تمدن سلطنتی

مکان-های-دیدنی-شهر-سانیا-2-بهروزسیر
چکیده این مطلب:

معبد کنفوسیوس یکی از جاذبه های گردشگری در کشور چین است؛ این مکان،معبدی است که برای پاسداری از جایگاه کنفوسیوس و احترام به مقام فلاسفه ….

نویسنده: بهروزسیر منتشر شده در: 20 ژانویه 2019 163 بازدید

معبد-کنفوسیوس-بهروزسیرمعبد کنفوسیوس (Confucius Temple) یکی از جاذبه های گردشگری در کشور چین است؛ این مکان، معبدی است که برای پاسداری از جایگاه کنفوسیوس و احترام به مقام فلاسفه و حکیمان پیرو کنفوسیوس در ادیان قومی چین و سایر ادیان آسیای شرقی ساخته شده است. این معبد در دوران مختلف به عنوان مکانی برای آزمون های سلطنتی در چین و ویتنام به شمار می رفت که اغلب شامل مدارس و دوره های آموزشی می شد. اگر قصد دارید از این بنای باستانی که نمادی از فرهنگ و تمدن مشرق زمین است دیدن کنید، می توانید ویزای انفرادی چین را دریافت کرده و با بهروزسیر به سمت کشور چین رهسپار شوید.

اسامی مختلف برای معبد کنفوسیوس در کشورهای مختلف آسیای شرقی

اسامی-مختلف-برای-معبد-کنفوسیوس-بهروزسیر

معبدهایی که در کشورهای آسیای شرقی وجود دارند معمولاً اسامی مختلف دارند. دو مورد از بزرگ ترین معبدهای کشور چین در شهرهای کوفو (Qufu) و بیجینگ (Beijing) قرار دارند که با نام “معبد کنفوسیوس” شهرت یافته اند. در شهر شانگهای، کشور ویتنام، کره و اندونزی، معابد کنفوسیوس با نام “معبدهای ادبیات” یا “معبدهای حکیمان ادبیات” معروف هستند. در نواحی جنوبی کشور چین، این معابد به احترام وِنچانگ وانگ (Wenchang Wang) به این نام خوانده می شوند. در کشور ژاپن، معبد کنفوسیوس معمولاً با نام “معابد” یا “سالن های حکیمان” شهرت دارند.

مروری بر تاریخچه معبد کنفوسیوس

تاریخچه-معبد-کنفوسیوس-بهروزسیر

معبدهای ایالتی که به نام معبد کنفوسیوس اختصاص داده شده بودند به تدریج توسعه یافتند. در سال 195 قبل از میلاد، هان گائو زو (Han Gao Zu)، بنیانگذار سلسله هان، برای روح کنفوسیوس در آرامگاه خود در شهر کوفو قربانی کرد. مراسم قربانی کردن برای روح کنفوسیوس در دانشگاه سلطنتی از سال 241 پایه گذاری شد.
در سال 454، سلسله لیو سونگ (Liu Song) در جنوب کشور چین، یک معبد کنفوسیوس برجسته و ارزشمند ساخت. در سال 489، وِی شمالی (Northern Wei) یک معبد کنفوسیوس در پایتخت ساخت که به عنوان اولین منطقه در خارج از شهر کوفو در شمال شناخته شد. در سال 630، سلسله تانگ (Tang) اعلام کرد که مدارس تمام استان ها و مناطق باید دارای معبد کنفوسیوس باشند؛ به این ترتیب ساخت این معبد به تدریج در سراسر چین گسترش پیدا کرد.

تاریخچه-معبد-کنفوسیوس-1-بهروزسیر

زیارتگاه های معروف کنفوسیوس شامل معبد کنفوسیوس در جیان شوی (Jianshui)، ژی آن (Xian)، فوزی میائو (Fuzi Miao) در نانجینگ (Nanjing) و معبد کنفوسیوس در شهر بیجینگ می باشند که برای اولین بار در سال 1302 ساخته شدند. البته قدیمی ترین معبد منسوب به کنفوسیوس در شهر کوفو واقع در استان شان دونگ (Shandong) قرار دارد. این معبد در سال 479 قبل از میلاد، یک سال پس از مرگ کنفوسیوس ساخته شد. این معبد در دوران مختلف و طی بیش از 2000 سال در حال گسترش بود تا آنجایی که به صورت آنچه امروزه شاهد آن هستیم، در آمده است. با دریافت ویزای انفرادی چین می توانید به شهر کوفو سفر کرده و از این بنای کهن دیدن کنید.

نگاهی بر معماری بنای معبد کنفوسیوس

معماری-بنای-معبد-کنفوسیوس-بهروزسیر

از اوایل دوران امپراتوری سلسله تانگ (Tang)، سال های 618 تا 907، معبدهای کنفوسیوس در نواحی و مناطق مختلف در مدارس سراسر این امپراتوری، در کنار یا جلوی مدرسه ساخته شدند. معبد کنفوسیوس معمولاً دارای یک دروازه جلویی است که با عنوان دروازه لینگ ژینگ (Lingxing) شناخته می شود. در محوطه داخلی معبد، عموماً 3 حیاط قرار دارد که در برخی از این معبدها، تعداد 2 حیات ساخته شده است. بنای اصلی معبد، در قسمت داخلی آن قرار دارد که برای رسیدن به آن باید از محوطه حیاط عبور کرد.
در فضای داخلی معبد کنفوسیوس بر خلاف معبدهای دائوئیسم و بودیسم، تصاویر و نقش های مصور بر روی دیوارها و ستون ها وجود ندارد. شاید در برخی مکان ها در این معبد بتوان مجسمه هایی از چوب یا سفال مشاهده کرد. اگر با ویزای انفرادی چین به شهر کوفو سفر کنید می توانید تصاویر کنفوسیوس را در معبد کنفوسیوس تماشا کنید. البته بسیاری افراد با حضور تصویر کنفوسیوس در معبد مخالف بودند چرا که این کار را تقلیدی از آئین بودا و معبدهای بوداییان می دانستند. بهروزسیر پیشنهاد می کند به شهر کوفو سفر کنید و با قسمت های مختلف این معبدها از نزدیک آشنا شوید.

اوه! پیشنهاد شده این مطلب رو بخونی »»  شرایط اجاره اتومبیل در کشور چین

معبد کنفوسیوس در سایر کشورهای آسیای شرقی
آموزش های کنفوسیوس به واسطه گسترش معبد کنفوسیوس در سایر کشورها نیز رواج یافتند. این معبدها در کشورهای ویتنام، کره و ژاپن نیز ساخته شدند. از اوایل قرن هجدهم، معبد کنفوسیوس حتی در برخی از مناطق اروپا و آمریکا نیز ساخته شد. نمونه هایی از کشورهایی که معبدهای کنفوسیوس را بنا نهاده اند شامل شهر هنگ کنگ، کشور تایوان، ویتنام، کره، اندونزی و مالزی می باشند.
به دلیل اینکه محل ظهور کنفوسیوس، فیلسوف و حکیم معروف مشرق زمین در سرزمین چین بوده است، برای آشنایی با مراسم، فرهنگ و عقاید کنفوسیوس و تماشای بنای اصلی معبد کنفوسیوس می توانید ویزای انفرادی چین را دریافت کرده و به کشور چین سفر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید